Bine ai venit Vizitatorule  
 
IMPORTANT
ANUNȚ Rezultat selecție dosare concurs de proiecte de management
publicat la 2019-08-07
[ citeşte ]
Clujul, pe podium la Olimpiada meșteșugurilor de la Sibiu
publicat la 2019-08-07
[ citeşte ]
Fotografii etnografice de premiu pe simezele Palatului Culturii Iași
publicat la 2019-08-05
[ citeşte ]
Expoziția „Iconari clujeni”, deschisă la Biblioteca Județeană „Octavian Goga”
publicat la 2019-07-22
[ citeşte ]
Evenimente tradiționale la sfârșitul săptămânii, la Gădălin și Nadășu
publicat la 2019-07-19
[ citeşte ]
Proiectul internațional „Punți culturale între Banat și Transilvania”
publicat la 2019-07-18
[ citeşte ]
ANUNȚ PUBLIC concurs de proiecte de management organizat pentru Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Cluj
publicat la 2019-07-12
[ citeşte ]
Bogăţia şi frumuseţea tradiţiilor clujene
publicat la 2019-06-25
[ citeşte ]
Festivalul-concurs „Dumitru Sopon”, ediția a VI-a, și-a desemnat câștigătorii
publicat la 2019-06-24
[ citeşte ]
Festival-concurs naţional de interpretare a cântecului popular „Dumitru Sopon”, la Gilău
publicat la 2019-06-13
[ citeşte ]
Evenimente cultural-educative, la finalul săptămânii, organizate în parteneriat cu CJCPCT Cluj
publicat la 2019-05-31
[ citeşte ]
Olimpiada "Meșteșuguri artistice tradiționale" și-a desemnat câștigătorii
publicat la 2019-05-27
[ citeşte ]
Spectacol folcloric, dedicat „Anului Omagial al satului românesc”
publicat la 2019-05-13
[ citeşte ]
Lutierul clujean Nicolae Vădan -„Tezaur uman viu”, omagiat în satul natal, în a doua zi de Paști
publicat la 2019-04-24
[ citeşte ]
FOTOETNOGRAFIA-SALVGARDARE IDENTITARĂ
publicat la 2019-04-16
[ citeşte ]
Fotografii etnografice de premiu, la Oradea
publicat la 2019-02-25
[ citeşte ]
Întâlnire cu cultura tradițională oferită de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale
publicat la 2018-12-19
[ citeşte ]
Salonul ICOANEI ARDELENE, ediția a XIX-a
publicat la 2018-12-14
[ citeşte ]
Cultura tradițională clujeană promovată în Ungaria
publicat la 2018-12-10
[ citeşte ]
Fotografii de excepție, semnate Tordai Ede, prezentate la Cluj-Napoca
publicat la 2018-11-02
[ citeşte ]
Proiectul Națioanal „100 de năfrămuțe”
publicat la 2018-08-29
[ citeşte ]
„Semne peste vreme”, expozitie de fotografie etnografică, dedicată Centenarului Marii Uniri
publicat la 2018-08-22
[ citeşte ]
Ministerul Culturii a acordat titlul de Tezaur Uman Viu lutierului clujean Nicolae Vădan
publicat la 2018-08-03
[ citeşte ]
Două CD-uri cu muzică instrumentală maghiară și romanes, lansate de CJCPCT Cluj
publicat la 2017-11-22
[ citeşte ]
De departe, din Ceruri şi din Străbuni, Muzica lui Mugurel Scutăreanu: POVESTEA CERBILOR
publicat la 2015-10-28
[ citeşte ]
POVESTEA LEMNULUI
publicat la 2015-02-26
[ citeşte ]
Formatii instrumentale traditionale din judetul Cluj
publicat la 2013-03-15
[ citeşte ]
CERCETĂTORI ŞI SCRIITORI AI FOLCLORULUI COREGRAFIC DIN TRANSILVANIA
publicat la 2013-03-05
[ citeşte ]
ARHIVA AUDIO și VIDEO
publicat la 2010-07-27
[ citeşte ]
Înapoi

 
.

Micii iubitori ai meşteşugului tradiţional s-au reunit sâmbătă, 16 mai 2015, în cadrul fazei judeţene a Olimpiadei "Meşteşuguri artistice tradiţionale". Concursul, organizat de către Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean,  s-a desfăşurat la Expo Transilvania şi a reunit peste 60 de elevi din 18 unităţi de învăţământ din Cluj-Napoca şi din judeţ.

Copiii au venit însoţiţi de profesorii lor coordonatori, cei care le insuflă dragostea pentru acest domeniu şi s-au întrecut în cadrul unor secţiuni pe meşteşuguri şi grupe de vârstă. Secţiunile acestei ediţii au fost: ceramică, încondeiat ouă, prelucrare lemn, pictură icoane, împletituri, podoabe din mărgele, cusut, ţesut.

Juriul a fost format din: conf.univ.dr.Marcel Muntean de la Facultatea de Teologie Ortodoxă, insp. Beniamin Chira de la Inspectoratul Şcolar Judeţean, conf.univ.dr. Aurel Bodiu, etnolog, Viorica Ciobanu, preşedintele Asociaţiei Meşterilor Populari Clujeni şi Teodora Roşca, pictor iconar şi doctor în teologie.

La finalul concursului, după cuvântul adresat participanţilor de către managerul CJCPCT Cluj, d-na Maria Marinela Istici şi după impresiile împărtăşite de etnologul Aurel Bodiu, membru al juriului, a urmat momentul mult aşteptat al decernării premiilor. Astfel, juriul a decis că cei mai buni dintre cei buni sunt următorii:

Secţiunea PICTURĂ ICOANE
CATEGORIA I-IV
Premiul I-Lavinia Popescu, Lic.Teoretic "N .Bălcescu"
Premiul II-Maria Tămaş,Lic.Teoretic "N. Bălcescu"
Premiul III-Lora Drăgan, Lic.Teoretic "L. Blaga"
CATEGORIA V-VIII
Premiul I-Cătălin Iobagi, Şcoala Specială CRDEII
Premiul II-Oana Morar, Lic. Arte Vizuale "R.Ladea"
Premiul III-Roxana Roman, Lic.Teoretic "L.Blaga"
            Paula Tămaş, Lic.Teoretic "N.Bălcescu"
CATEGORIA IX-XII
Premiul I-Onişor Cîmpean, Seminarul Teologic Ortodox
Premiul II-Anamaria Paşca, Colegiul Naţ. Pedagogic "Gh. Lazăr"
Premiul III-Domnina Mariş, Seminarul Teologic Ortodox
Secţiunea CERAMICĂ
Premiul II-Balazs Laszlo, Clubul Copiilor Huedin
Premiul III-Kelemen Zsofia, Clubul Copiilor Huedin
SECŢIUNEA CUSUT, ŢESUT
CATEGORIA I-VIII
Premiul I-Adela Moldovan, Şcoala Gimnazială Frata
             -Nadia Gavriş, Şcoala Populară de Arte "T. Jarda"
Premiul II-Alexandru Rusu, Şcoala Gimnazială "Al. Vaida-Voevod"
Premiul III-Angela Korpos, Clubul Copiilor Huedin
CATEGORIA IX-XII
Premiul I-Roba Mărioara, Colegiul Naţ. Pedagogic "Gh. Lazăr"
Premiul II-Elisa Răcăşan, Colegiul Naţ. Pedagogic "Gh. Lazăr"
Premiul III-Mădălina Gavriş, Şcoala Populară de Arte "T. Jarda"
SECŢIUNEA ÎMPLETITURI
Premiul I-Kalo Robert, Şcoala Specială CRDEII
Premiul II-Segesvari Marius, Şcoala Specială CRDEII
SECŢIUNEA PODOABE DIN MĂRGELE
CATEGORIA I-VIII
Premiul I-Alexandra Danciu-Clubul Copiilor Dej
Premiul II-Lorena Galu-Clubul Copiilor Dej
Premiul III-Tania Cornea-Clubul Copiilor Gherla
CATEGORIA IX-XII
Premiul II-Loredana Oltean, Liceul UCECOM"Spiru Haret" 
Premiul III-Denisa Goron, Liceul UCECOM"Spiru Haret"
PRELUCRARE LEMN
CATEGORIA V-VIII
Premiul I-Balazs Andor, Clubul Copiilor Huedin
ÎNCONDEIAT OUĂ
CATEGORIA V-VIII
Premiul III-Betlendi Eszter, Clubul Copiilor Huedin
CATEGORIA IX-XII
Premiul I-Moraru Mihaela,Colegiul Naţ. Pedagogic "Gh. Lazăr"
Premiul II-Lukacs Hilda, Colegiul Naţ. Pedagogic "Gh. Lazăr"

Cei trei reprezentanţi ai meşteşugurilor clujene la faza naţională a Olimpiadei, care se va desfăşura în august la Sibiu, sunt: Onişor Cîmpean, Seminarul Teologic Ortodox-pictură icoane, Nadia Gavriş, Şcoala Populară de Arte "T. Jarda"-cusături şi Balazs Andor, Clubul Copiilor Huedin-prelucrare lemn.
Restul premianţilor vor primi drept cadou o tabără de meşteşuguri organizată de către instituţia noastră în cursul lunii iulie la Caps-Valea Ierii, unde vor avea ocazia să înveţe şi alte meşteşuguri decât cele pe care le practică deja.

Pentru mai multe fotografii accesaţi pagina de facebook a CJCPCT Cluj - facebook.com/traditii

Partenerul media al evenimentului a fost Someş TV.

 

publicat la 19.05.2015
de Consuela Bendea
[ Contact ]
 
 
PERMANENT EDUCATION: courses, perfecting classes, information
,,Zestrea tradițiilor clujene”, la Școala Gimnazială ,,Gheorghe Șincai”, Florești [ Citeşte ] [ Vezi toate ]
Google Ads
© 2009-2016 traditiiclujne.ro®   Worldwide All rights reserved
Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj.
Reproducerea materialelor este permisă numai cu permisunea editorului şi menţionarea sursei.
validat w3css     WebDesign şi programare de Nerțan Nicolae - Găzduire web: Studio One